„Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan”
Sir Patrick Geddes
Az öko-csoport megalakulása: 2014. augusztus 29.
Öko-iskolai munkacsoport tagjai:
Krutilla Katalin igazgatónő
Sturczné Borbás Tünde igazgató helyettes, kapcsolattartó, tehetség munkaközösség tagja
Aradi Erzsébet ökocsoport vezetője és a felsős reál munkaközösség tagja
Vakán Szilvia humán munkaközösség tagja
Barcs Istvánné alsós reál munkaközösség vezetője
Szabó Anita alsós humán munkaközösség tagja
Szelőczei Anikó testnevelés munkaközösség tagja
Farkas Györgyi DÖK-vezető
Csehi Edit testnevelés munkaközösség tagja
Ulman Andrea iskolatitkár
Venczák Józsefné technikai dolgozó
Az ÖKO-csoport munkaterve a 2014/15-ös tanévre
Célkitűzéseink:
- Elősegítjük tanulóink környezettudatos magatartásának és szokásrendszerének kialakítását.
- A környezetért felelős aktív, tenni akaró, a természetet tisztelő nemzedék nevelésének megalapozását kiemelkedő feladatnak tartjuk.
- Célunk az, hogy képessé és érzékennyé tegyük tanulóinkat arra, hogy a megszerzett ismereteteket alkalmazni tudják a problémák megoldásakor.
- A tanulók ismerjék meg a közvetlen környezetük hagyományait, értékeit, és azt felelősen megőrizni, ápolni tudják.
- Iskolánk minden programjában a fenntarthatóság elvét tartjuk szem előtt.
- Részt veszünk a városunkban szervezett zöld programokon.
- Közvetlen környezetünk, a lakótelep és a szülők bevonásával igyekszünk zöldíteni környezetünket.
ÖKO-tevékenységünk:
Átlagos lakótelepi iskola korunkban is sokat tettünk környezetünk élhetőbbé tételéért. Erdei iskolákat szerveztünk már 20 éve, növényeket telepítettünk, élősarkokat alakítottunk ki, madáretetőket építettünk…..
Az igazi változást a zöldítésben a felújítás hozta. 8 hónapot töltöttünk egy ideiglenes, szűknek bizonyult épületben és álmodoztunk a szépségről, kényelemről.
Nyári táborainkban már tudatosan foglalkoztunk a szemét és hulladék fogalmával, rengeteg játékon, élményen át megtapasztalva a különbséget. Pedagógusaink szűk csoportjában megfogalmazódott, az új iskolában sok mindent másként fogunk csinálni…..
Visszaköltöztünk és nekiláttunk a csupasz környezet szépítésének. Az osztálytermekkel, folyosókkal kezdtünk, majd folytattuk a külső környezettel. Az építkezés során több fát kivágtak, virágos előkertünk az enyészetté lett. A szülőkkel és a helyi nyugdíjasokkal ágyások, sziklakert és csodálatos növényzet alakult ki.
Feltörtük a betont és két platánt ültettünk az udvar közepére, az épület köré örökzöldeket telepítettünk.
Elindítottuk a szelektív hulladékgyűjtést (műanyag, fém, papír). Az osztályfőnöki órák és a szabadidős tevékenységek a tudatosítás jegyében teltek.
Megtanultuk, hogy a hulladék újra hasznosítható, „Hulladékból hasznosat” versenyünkre rengeteg ötletes tárgy készült. Gyűjtjük a műanyag kupakokat, palackokat és tanuljuk, hogy lehet takarékoskodni a vízzel, az árammal. Zöld programjainkban minden csoportunk aktívan dolgozik. Egyhetes projekteket szervezünk egy-egy téma köré: a Föld, az állatok, a víz madarak és fák napja. Évente tartunk egészséghetet, vagy környezetvédelmi hetet. Látogatásokat szervezünk a vízműbe, az AVE telephelyére, ahol közelről, szakemberek segítségével juthatunk információhoz.
Az egész lakótelepre kiterjed az italos karton, a szárazelem, és a használt olaj begyűjtése. Ebben a munkában már nemcsak a pedagógusok, hanem a technikai dolgozók is segítenek. Az iskola büfé tanár üzemeltetője és az iskolai étkezde is odafigyel a gyerekek egészséges táplálkozására, sok zöldséget, gyümölcsöt, természetes rágcsálni valót kapnak.
Rendszeresen rész veszünk a városban szervezett zöld programokon.
Tudjuk, hogy óriási feladat a szemléletváltásra nevelés. Az idei évtől valamennyi tantárgy tantervében megjelenik a fenntarthatóságra nevelés. Minden kollégánk nyitott a ZÖLD-ségre, öko-munkatervet készítünk.
Hisszük, hogy a gyerekek által a szülők gondolkodása is hatékonyan alakítható.
Mi ezt a célt tűztük magunk elé…….
Az ÖKO-csoport munkaterve a 2015/16-ös tanévre:
Képek az iskola ÖKO életéről a okokepek.xfree.hu oldalon tekinthetők meg.